Historie oddílu

Naše historie je velice krátká. Junák byl založen v Hlavňovicích 7. září 2012, kdy jsme se sešli ve škole na naši první schůzce. Rádce později vzniklé družiny Sněženek a Machrů byl bratr Peťa Havlíček a byli jsme součástí „mateřského oddílu“ Gabrety Hartmanice. Vyvrcholením veškerých akcí v roce 2013 byl tábor na Dolním Volešku, který jsme prožili společně s hartmanickými skauty. Po táboře jsme se již rozdělili na 2 družiny, přičemž vedení Sněženek se ujala sestra Evča se sestrou Blankou. V roce 2014 jsme již byli na našem prvním samostatném táboře na Horním Volešku.  Za zmínku stojí, že tohoto táboru se zúčastnili i 3 vedoucí ze šumperska, konkrétně sestra Mája a bratři Grdík se Stopařem, bez jejichž pomoci by se tábor těžko uskutečnil. Tábor byl zakončen slavnostním vyhlášením a vznikem našeho samostatného oddílu Poutníci Hlavňovice, jehož prvním vůdcem se stal bratr Peťa.

Od té doby se oddíl dál rozrůstá a postupně nám dozrává generace mladých a schopných vedoucích. Důležité je však i postupné zvyšování kvalifikace budoucích rádců a vedoucích především účastí na různých kurzech (absolvování rádcovských táborů, zdravotnických kurzů a čekatelských kurzů). Ruku v ruce s tím jde i přijímání nových dětí a nejmladších sourozenců našich členů, díky čemuž máme přes 60 aktivních členů.

Oddílové akce

K tradičním akcím patří podzimní soutěž ve vaření, zimní biatlonové klání o putovní pohár a jarní účast ve skautských závodech. Účast na skautských závodech je příležitostí k setkání se s brášky a sestrami z jiných oddílů napříč celou republikou, osvojení si skautských dovedností a prohloubení vztahů uvnitř skautských družin. Samozřejmě je zde i motivace uspět a mít dobrý pocit ze závodu. Těchto závodů se účastní hlídky složené dětmi z našeho oddílu a to nepřetržitě od roku 2013, s výjimkou pandemické pauzy. Největšího úspěchu dosáhla šestka Machrů 4.místem v celostátním kole Závodu vlčat a svělušek v Kutné Hoře roku 2014 a o 3 roky později náš kraj reprezentovala družina Tatranek ve finále Svojsíkova závodu na hradě Lipnice umístěním na 7. místě.

Do zlatého fondu našich akcí patří bezesporu putování. Společně jsme vystoupili na Ivančenu a Lysou Horu, navštěvujeme se s našimi „adoptivními vedoucími“ ze šumperska, kde objevujeme krásy letních i zimních Jeseníků. V roce 2018 nám bylo poté ctí „doprovodit“ Máju s Grdíkem k oltáři.

O prázdninách podnikáme také krátké puťáky, přičemž nejsilnějším zážitkem byl v roce 2019 putovní tábor po Malé Fatře na Slovensku. V naší zemi jsme opakovaně absolvovali puťák na trase Vimperk/Boubín – Plechý – Lipno. Oddílovou srdcovou záležitostí je však Hadí vrch na Šumavě nedaleko samoty Keply.

Rádi také Česko poznáváme v kánoích. Nejsilnějším zážitkem je bezpochyby sjetí Ploučnice v severních Čechách. Roku 2019 jsme tak zápasili s džunglí mírného podnebného pásu a s povodňovou vlnou.

Tábory

Vyvrcholením celého skautského roku je pochopitelně tábor. Na něm děti utužují své vztahy v kolektivu a prohlubují si své skautské znalosti a schopnosti. Naším domovským tábořištěm už od roku 2013 je tábořiště na Dolním Volešku. Během let jsme však vyzkoušeli i jiná tábořiště, a to v roce 2014 na Horním Volešku, 2019 na Včelnici v Českém lese a 2021 a 2022 nedaleko Dřešína.