Oddíl

Změna družinového systému

Doposud náš oddíl fungoval v „balíkovém“ družinovém systému. Z nováčků jsme vytvořili družinky světlušek a vlčat a jakmile dosáhly věku skautů a skautek, tak společně vytvořili družinku novou. Tento systém byl efektivní prvních několik let, ale jelikož se náš oddíl raketově rozrostl, nebylo dostatek rádců a rádkyň pro nově vznikající družiny jak vlčat a světlušek, tak skautů a skautek. Nastávalo také to, že některé družiny díky tomuto systému jednoduše zanikly a jejich členové se přestali skautingu věnovat.

Proto jsme se rozhodli přejít na „průtokový“ systém. Tento družinový systém se od „balíkového“ liší ve stálém počtu družin s omezenou kapacitou členů. Nováček, který přijde k nám do oddílu (např. do družiny vlčat), tak bude nejprve trávit čas s družinou vlčat a jakmile vyroste do skautského věku, přesune se do jiné, tentokrát již skautské, družiny. S postupem času se dále může dostat i do role rádcovské a zapojit se tak aktivně do vedení oddílu. Tento systém je méně náročný na množství rádců a rádkyň, a především poskytuje mnohem větší prostor pro vzdělávání dětí, jejich osobnostní růst a rozvoj samostatnosti. Možnost osobnostního růstu a rozboje dovedností především podporuje to, že se mladší členové družinek mohou učit od těch starších.